Yedekleme Çözümleri

Verilerine ulaşamayan şirketler müşterilerine istenilen düzeyde hizmet sunamayabilirler. Kötü müşteri hizmetleri, satış kayıpları veya bozuk ekip çalışması sorunlarının hepsi verilere erişilemediğinde yaşanacaklara ilişkin örneklerdir. Bu sorunların her biri verimliliğin düşmesine, potansiyelin kullanılamamasına ve müşterilerin veri sonuçlarının düzeltilmesini beklemesi gerektiğinde, gelir kaybına neden olabilecektir. Ayrıca veri depolama söz konusu olduğunda küçük işletmeler diğer depolama ihtiyaçlarıyla yüz yüze kalır. NAS sistemleri birçok sektörde etkili, ölçeklenebilir, düşük maliyetli depolama çözümü olarak büyük kurumlarda ve küçük işletmelerde hızla yayılmaktadır.

NAS nedir?

Basit bir tabirle ağa bağlanabilen depolama cihazı olarak tanımlanabilecek NAS, İngilizce Network Attached Storage yani Ağa Bağlanabilen Depolama Ünitesi anlamına geliyor. Üzerinde ağ bağlantısı bulunan bir kutu, bu kutuya bağlanan bir ya da birden fazla sabit diskle çalışan NAS cihazlarının üzerinde genelde Linux tabanlı bir işletim sistemi çalışıyor. Ağ üzerinden IP numarası ile erişilebilen NAS cihazlarındaki dökümanlara bilgisayar, tablet hatta cep telefonu bile erişilebiliyor. Ayrıca birçoğu DLNA desteği sunan bu ürünlerdeki multimedya dökümanları da ağ üzerinden izlenebiliyor.

Birçok NAS sunucuya birden fazla sabit disk takılabiliyor. Genelde 2 ya da 4 yuvası bulunan bu cihazların üst düzey modellerinde 6 ya da 8 adet sabit disk bağlantı özelliği de mevcut. Ayrıca birçok NAS cihazına USB üzerinden ek olarak sabit disk de bağlanabiliyor. Birden fazla sabit disk bağlanabilen birçok NAS’ta bulunan RAID özelliği ile aynalama sistemi ile verilerin güvenliği de sağlanıyor. Bu sistem sayesinde örneğin 2+2 = 4 TB kapasiteli iki disk bağlanan bir NAS sunucunun kapasitesi 4 yerine 2 TB olarak görülüyor. Aynı bilgiler her iki diske yazıldığı için kapasite azalıyor ancak verilerin güvenliği de sağlanmış oluyor.

İLETİŞİM ADRESİMİZ

Çınarlı Mah. 1563 Sk. No:2/1 İç Kapı No:306-307-308
İnci Tower Konak - İZMİR

Konumumuz